Կենսաթոշակային համակարգի արդյունքահեն մոնիտորինգի իրականացման տվյալների հավաքման նպատակով կենսաթոշակառուների համապետական հետազոտություն
- Ոլորտ:Կենսաթոշակային համակարգ
- Ծառայություններ: Հանրային հարցումներ
- Ժամկետ: May 27, 2015-August 25, 2015
Հետազոտությունն իրականացվել է ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության (ՄԶԳ) կողմից ֆինանսավորվող և Քեմոնիքս Ինթերնեյշնըլ ընկերության կողմից իրականացվող Կենսաթոշակային Բարեփոխումների Իրականացման (ԿԲԻ) Ծրագրի շրջանակներում: Հետազոտության արդյունքների շահառուն ՀՀ Աշխատանքի և Սոցիալական հարցերի Նախարարությունն է:
2014թ.-ին ՀՀ Աշխատանքի և Սոցիալական հարցերի Նախարարության և ԿԲԻ Ծրագրի թիմի կողմից ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը ուսումնասիրել և մշակել է «Աշխատանքային կենսաթոշակներ» Ծրագրի արդյունքի վրա հիմնված մոնիթորինգի և գնահատման լրամշակված մեթոդաբանություն: Այդ մեթոդաբանությամբ սահմանվել են «Աշխատանքային կենսաթոշակներ» Ծրագրի մոնիթորինգի և գնահատման համակարգի մոնիտորինգի և գնահատման ցուցանիշները (ինդիկատորները)՝ հետևյալ բովանդակային կազմով.
- Աշխատանքային կենսաթոշակառունրի բարեկեցությունը և եկամտի աղբյուրները,
- Կենսաթոշակառուների բավարարվածությունը մատուցվող ծառայություններից,
- Կենսաթոշակային համակարգին աջակցությունը հասարակության կողմից:
Այս ցուցանիշների (ինդիկատորների) հաշվարկման համար է իրականացվել սույն հետազոտությունը: Կիրառվել է միաժամանակ և քանակական, և որակական հետազոտությունների մեթոդը: Քանակական հետազոտության շրջանակներում հարցումներ են անցկացվել կենսաթոշակառուների այն բոլոր խմբերի հետ, որոնց սպասարկումն իրականացվում է Սոցիալական Ապահովության Պետական Ծառայության (ՍԱՊԾ) տարածքային բաժինների կողմից: Ընտրանքը կազմել է 1,000 կենսաթոշակառու՝ Երևանից և բոլոր 10 մարզերի բնակավայրերից: Քանակական հետազոտությամբ ստացված տվյալները ենթարկվել են վիճակագրական վերլուծության: Որակական հետազոտության շրջանակներում կենսաթոշակառուների առավել փոքրաթիվ խմբերի շրջանում իրականացվել են 8 ֆոկուս խմբային քննարկումներ, որոնց մասնակցել են ընդհանուր առմամբ 89 կենսաթոշակառուներ:
Առանձին հետազոտություն է իրականացվել ՍԱՊԾ բոլոր 51 տարածքային բաժինների ընդհանուր թվով 102 աշխատակիցներ շրջանում: ՍԱՊԾ տարածքային բաժինների աշխատակիցների կողմից գնահատվել են հիշյալ ծրագրի շրջանակներում ծառայություններ մատուցելու համար իրենց հասանելի ռեսուրսները՝ օրենսդրական կարգավորումների հստակություն, շահագործվող տեղեկատվական համակարգի ընձեռած հնարավորություններ և պարզություն, ընթացիկ փոփոխությունների մասին ժամանակին իրազեկում, Ծրագրի վերաբերյալ իրազեկման ռեսուրսների առկայություն:
Հետազոտության արդյունքում հաշվարկվել են «Աշխատանքային կենսաթոշակներ» Ծրագրի մոնիթորինգի և գնահատման բոլոր նախատեսված ցուցանիշները: ՀՀ Աշխատանքի և Սոցիալական հարցերի Նախարարությունը ստացել է ելակետային տվյալներ, որոնք կարող է օգտագործել սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացվող յուրաքանչյուր ծրագրի արդյունավետ ու օբյեկտիվ գնահատումն ապահովելու համար: Ծրագրի մոնիտորինգի և գնահատման նոր մեթոդաբանությունը հնարավորություն է տալիս գնահատել դիտարկվող ծրագրի արդյունքները, վերհանել բացթողումներն ու նպատակային արդյունքների նկատմամբ փաստացի կատարողականի տարբերությունները:

- Sector:Pension system
The Survey was conducted within the frames of the USAID-funded Pension Reform Implementation Program (PRIP) implemented by the Chemonics International. The major beneficiary of the Survey results is the RA Ministry of Labor and Social Affairs (MLSA).
In 2014, the RA MLSA and the PRIP Team set up a Working Group that developed the Labor Pensions Project result-based monitoring and evaluation methodology. In this methodology, the involved experts defined relevant monitoring and evaluation indicators for the respective system of the Labor Pensions Project, including:
- Living standards and income sources of labor pensioners,
- Pensioners’ satisfaction with services,
- Public support for the pension system.
This Survey resulted in collection of necessary primary information database for calculating the above mentioned indicators. Both the quantitative and qualitative methods of data collection were applied in that process. The quantitative method contained face-to-face interviewing of respondents from all categories of pensioners served by the local offices of the State Social Security Service of the RA MLSA. The sample of respondents comprised 1,000 people from Yerevan and 10 marzes (regions). Upon obtaining quantitative survey data, the involved experts performed a statistical analysis. As for the qualitative component of the survey, 8 Focus Group Discussions were held with a total of 89 pensioners from the smallest sub-groups of the survey sample.
The separate survey was implemented among 51 territorial divisions of the State Social Security Service of the RA MLSA with total number of 102 employees. Employees of the territorial divisions assessed the available resources for providing services within the mentioned program: clarity of legislative regulations, opportunities offered by the operating information system and simplicity, timely awareness of ongoing changes, availability of program awareness resources.
The Working Group of the RA MLSA received baseline data that is applicable for effective and impartial evaluation of every social security project. The updated Project monitoring and evaluation methodology makes it possible to assess the Project outcomes and identify any gaps and discrepancies between the targets and actual performance results.