Սոցիալական ծառայությունների տրամադրման արդյունավետության ելակետային հետազոտություն եւ այդ ծառայությունների ազդեցությունը սոցիալապես խոցելի ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վրա
- Ոլորտ:Սոցիալական ծառայություններ
- Ժամկետ: September 17, 2013-January 31, 2014
2010թ.-ից սկսած, Հայաստանում սոցիալական ապահովության համակարգի բարեփոխման և նորացման նպատակով մի շարք միջազգային կազմակերպություններ (ՄԱԿ-ի Մանկական Հիմնադրամ, Համաշխարհային Բանկ, ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալություն) տեխնիկական աջակցություն են ցուցաբերում ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարություններին: Այդ աջակցությունն ուղղված է սոցիալական ապահովության համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը, մասնավորապես՝ Ինտեգրված Սոցիալական Ծառայությունների (այսուհետ՝ ԻՍԾ) Համակարգի մշակմանը և ներդրմանը:
Հայաստանի ԻՍԾ բարեփոխումների շրջանակներում ՄԱԿ-ի Մանկական Հիմնադրամը, համագործակցելով ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ, մասնակցում է բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանի 5 մարզերում: ՄԱԿ-ի Մանկական Հիմնադրամի աջակցությունն ապահովվում է Եվրոպական Միության “Mitigating Social Consequences of Labour Migration and Maximizing Migrants’ Involvement in Local Development” Ծրագրի (այսուհետ՝ Ծրագիր) միջոցով: Ծրագիրը նախատեսում է անդրադառնալ աշխատանքային միգրանտների և թիրախային մարզերում նրանց համայնքների սոցիալական խոցելիության հարցերին՝ համապատասխան սոցիալական ծառայությունների մատուցման և միգրանտների (ֆինանսական և ինտելեկտուալ) ռեսուրսների՝ իրենց համայնքների զարգացման համար լավագույնս օգտագործելու միջոցով:
Սույն ելակետային հետազոտության նպատակն է գնահատել բնակչության խոցելի խմբերի (ներառյալ միգրանտ ընտանիքների) կողմից սոցիալական ծառայությունների հասանելիության, օգտագործման և դրանցից բավարարվածության հարցերը, ինչպես նաև օգտագործվող սոցիալական ծառայությունների ազդեցությունը նշված սոցիալական խմբերի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վրա: Մասնավորապես, սույն հետազոտությունը ելակետային սոցիոլոգիական-վճակագրական տվյալներ է ներկայացնում հետևյալ կոնկրետ հարցերի վերաբերյալ.
- սոցիալապես խոցելի ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական վիճակը,
- աշխատանքային միգրացիան սոցիալապես խոցելի ընտանիքներում,
- սոցիալական ծառայությունների մասին սոցիալապես խոցելի ընտանիքների տեղեկացվածությունը,
- սոցիալական ծառայությունների օգտագործումը սոցիալապես խոցելի ընտանիքների կողմից,
- սոցիալական ծառայություններից սոցիալապես խոցելի ընտանիքների բավարարվածությունը,
- ԻՍԾ-ի մասին սոցիալապես խոցելի ընտանիքների տեղեկացվածությունը և նրանց սպասումները:
Ելակետային հետազոտությունն իրականացվել է Հայաստանի 5 մարզերի սոցիալապես խոցելի ընտանիքների շրջանում: Դրանք այն 5 մարզերն են, որտեղ ՄԱԿ-ի Մանկական Հիմնադրամն իրականացնում է ԵՄ վերոհիշյալ ծրագիրը՝ Շիրակ, Լոռի, Տավուշ, Գեղարքունիք և Սյունիք: Հետազոտության իրականացման նպատակով Խորհրդատուն օգտագործել է քանակական և որակական հետազոտական մեթոդներ: Քանակական հետազոտության ընտրանքի չափը կազմել է 1,046 սոցիալապես խոցելի ընտանիք: Որակական հետազոտության շրջանակներում իրականացվել է 30 խորին հարցազրույցներ՝ նույն թիրախային խմբի շրջանում:
Հետազոտության արդյունքները վկայում են այն մասին, որ սոցիալական ապահովության համակարգի բարեփոխումներն ընթանում են համակարգի շահառուների դրական տրամադրվածության կամ անտեղյակության կամ անտարբերության ֆոնի ներքո: Սոցիալապես խոցելի ընտանիքների մեծ մասի շրջանում սոցիալական ծառայությունների կենտրոնացման և ենթակառուցվածքների բարելավման գործողությունները ողջունվում են և առաջացնում են դրական սպասումներ: Սակայն բուն սոցիալական ծառայությունների և համակարգի բարեփոխումների օբյեկտիվ արժևորմանը խանգարում է սոցիալական աջակցության ծավալների փոքր չափերը: Խոսքը գնում է հատկապես ֆինանսական բաղադրիչ ունեցող սոցիալական աջակցության տեսակների մասին՝ կենսաթոշակներ, նպաստներ, դրամական օգնություններ:
Հավաքված տվյալները ՄԱԿ-ի Մանկական Հիմնադրամն օգտագործում է Ծրագրի իրականացման նպատակով: Դրանց միջոցով պետք է գնահատվի Ծրագրի գործողությունների ազդեցությունը բնակչության խոցելի խմբերի (այդ թվում՝ միգրանտ ընտանիքների) խոցելիության նվազեցման վրա:

Baseline survey on the effectiveness of social services delivery and its impact on the socio-economic situation in vulnerable families in Armenia
- Sector:Social services
- Period: September 17, 2013-January 31, 2014
Starting from 2010, several international organizations (UNICEF, World Bank, USAID) have been providing technical assistance to the RA Ministry of Labor and Social Affairs and the Ministry of Territorial Administration for the design of the reform on Integrated Social Services (hereinafter ISS) targeting the development and introduction of the system of social security services.
As a part of the ongoing support to the ISS reform in Armenia, UNICEF is cooperating with the RA Ministry of Labor and Social Affairs in applying the reform in five target marzes through the EU-funded “Mitigating Social Consequences of Labor Migration and Maximizing Migrants’ Involvement in Local Development” project (hereinafter the Project). The Project aims at addressing social vulnerability of labor migrants' families and communities in five target marzes through the provision of tailored social services and best use of migrants’ resources (financial and intellectual) in the development of their communities.
This Baseline Survey targets to assess the level of access to, use of and satisfaction with social services delivery among vulnerable groups (including migrant families), as well as the impact of social service delivery on the socio-economic situation of these families. The Survey particularly presents initial sociological and statistical data on the following specific issues.
- socio-economic situation of socially vulnerable families,
- labor migration in socially vulnerable families,
- socially vulnerable families’ awareness of social services,
- socially vulnerable families’ use of social services,
- socially vulnerable families’ satisfaction with social services,
- socially vulnerable families’ awareness of ISS and their expectations.
The Survey was conducted among vulnerable families of 5 marzes of Armenia. Those are the marzes where the UNICEF implements the abovementioned project: Shirak, Lori, Tavush, Gegharkunik, and Syunik. Qualitative and quantitative research methods have been used by the Consultant for the implementation of the Survey. Quantitative research sample included 1,046 socially vulnerable families. 30 in-depth interviews have been conducted within the framework of qualitative research among the same target group.
The results of the Survey attest that beneficiaries of social security system have either positive, or indifferent attitude towards the reforms, or are not aware of them, at all. Vast majority of socially vulnerable families welcomes the introduction of ISS and infrastructure improvements; they develop positive expectations. Small sizes of the social support hinder the objective appreciation of social services and reforms. This especially refers to types of social support with financial nature - pensions, allowances, financial aids.
The UNICEF uses the collected baseline data for the implementation of the Project and impact assessment of the Project interventions on reducing the social vulnerability of vulnerable (including migrant families).