Հայաստանում չորացրած մթերքի շուկայական հետազոտություն և արժեշղթայի վերլուծություն
Եվրոպական Հարևանության Գյուղատնտեսության և Գյուղական Զարգացման (ENPARD) Ծրագիրն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը՝ զարգացնելու արդյունավետ և կայուն գյուղատնտեսություն, որը նպաստում է գյուղական վայրերում մարդկանց կենսապայմանների բարելավմանը: ENPARD Ծրագրի տեխնիկական աջակցության բաղադրիչը կենտրոնացած է արտադրողների խմբերի և արժեշղթաների զարգացման վրա:
ENPARD Ծրագրի շրջանակներում աջակցության թիրախ է հանդիսանում Հայաստանի չորացրած մթերքի արտադրության բնագավառը: «Չորացրած մթերք» ապրանքային խմբի մեջ ներառված են չորացրած մրգերը, հատապտուղները, բանջարեղենը և խոտաբույսերը: ENPARD Ծրագրի միջամտության ռազմավարությունը նպատակ ունի աջակցել չորացրած մթերքի 2-4 արտադրողների, որպեսզի վերջիններս սննդամթերքի անվտանգության պահանջների կատարման միջոցով բարձրացնեն իրենց արտադրանքի որակը, ինչպես նաև մեղմեն եղանակային պայմանների հետ կապված կորուստներն ու անկայունությունը և բարելավեն արտադրության պլանավորման գործընթացը: ENPARD Ծրագիրը չորացրած մթերքի արտադրողներին աջակցում է տեղական և միջազգային շուկայում արտադրանքի իրացման ծավալների ընդլայնման հարցում: Հեռանկարում նախատեսվում է հասնել մրգերի վերամշակման և չորացրած մթերքի արտադրության ծավալների աճի՝ նպատակ ունենալով ավելացնել արտահանման ծավալները:
Չորացրած մթերքի շուկայական հետազոտության և արժեշղթայի վերլուծության իրականացման նպատակով Խորհրդատուն զրուցել և տեղեկություններ է հավաքել արժեշղթայի բոլոր մակարդակների մասնակիցներից, այդ թվում.
- Չորացրած մթերքի 39 արտադրողներ Հայաստանի 6 մարզերից (Արագածոտն, Արարատ, Արմավիր, Կոտայք, Սյունիք, Տավուշ), այդ թվում՝ ամենախոշոր արտադրողները,
- Արտահանողներ:
Խորհրդատուն հարցումներ է կատարել և հարցազրույցներ է ունեցել ինստիտուցիոնալ կառույցների և փորձագետների հետ, այդ թվում.
- Ազգային Վիճակագրական Ծառայություն,
- Մաքսային Ծառայություն,
- Սննդամթերքի Անվտանգության Պետական Ծառայություն,
- Պետական և տարածքային կառավարման մարմիններ և կազմակերպություններ, այդ թվում՝ ՀՀ Գյուղատնտեսության Նախարարություն, մարզպետարանների գյուղատնտեսության վարչություններ, Գյուղատնտեսության Աջակցության Մարզային Կենտրոններ,
- «Չորացված մթերք արտադրողների ասոցիացիա» ՀԿ,
- Չորացրած մթերքի արտադրության բնագավառում աջակցության և օժանդակության ծրագրեր իրականացնող միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում Ագրոբիզնեսի և Գյուղի Զարգացման Կենտրոն Հիմնադրամ, ՕՔՍՖԱՄ, UNDP:
Որպես երկրորդային տեղեկատվության բազա՝ օգտագործվել են.
- Չորացրած մթերքի շուկայի վերաբերյալ տարբեր տարիներին իրականացված ուսումնասիրությունները և վերլուծությունները,
- Համացանցում առկա հսկայական քանակությամբ տեղեկատվությունն, այդ թվում՝ վիճակագրական և լրագրողական վերլուծական տեղեկատվությունը, չորացրած մթերքի արժեշղթայի մասնակիցների հարցազրույցները և այլն:
Տեղեկատվության վերոհիշյալ աղբյուրներից տեղեկատվության հավաքագրումն իրականացվել է տարբեր մեթոդներով.
- Արժեշղթայի անմիջական մասնակիցներից տեղեկատվությունը հավաքագրվել է դեմ առ դեմ հարցազրույցների միջոցով: Տեղեկատվության հավաքագրման գործողություններն իրականացվել են աղբյուրի մոտ: Հատկապես մարզերում տեղեկատվության հավաքագրման ժամանակ լայնորեն կիրառվել է «ձնագնդիի մեթոդը», որի դեպքում հարցվողներն իրենք են տեղեկություններ փոխանցել տեղեկատվության այլ աղբյուրների մասին,
- Վիճակագրական և փորձագիտական տեղեկատվություն տնօրինող ինստիտուցիոնալ կառույցների տեղեկատվությունը ստացվել է ի պատասխան Խորհրդատուի գրավոր հարցումների կամ դեմ առ դեմ հարցազրույցների միջոցով:
- Համացանցում առկա ողջ տեղեկատվության ուսումնասիրությունն ու ամփոփումն իրականացվել է գրասենյակային հետազոտության միջոցով:
Չորացրած մթերքի շուկայական հետազոտության և արժեշղթայի վերլուծության արդյունքների և տվյալների հիման վրա պատրաստվել է վերլուծական հաշվետվություն՝ հետևյալ բովանդակային կառուցվածքով.
- Չորացրած մթերքի շուկան
- Արտադրություն (արտադրողներ, արտադրության քանակներ, արտադրանքի տեսականի, արտադրության աշխարհագրություն)
- Արտահանում (արտահանողներ, արտահանման քանակներ, արտահանվող արտադրանքի տեսականի, արտահանման երկրներ)
- Ներմուծում (ներմուծողներ, ներմուծման քանակներ, ներմուծվող արտադրանքի տեսականի, ներմուծման ծագման երկրներ)
- Շուկայի ծավալը
- Չորացրած մթերքի արժեշղթայի վերլուծություն
- Արժեշղթայի քարտեզը (արժեշղթայի հիմնական գործառույթները, մասնակիցները, շուկայի հաշվեկշիռը, քարտեզ)
- Արժեշղթայի նկարագիրը (հումքի մատակարարում, արտադրության և վաճառքի կազմակերպում)
- Արժեշղթայի հիմնական խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները
- Չորացրած մթերքի արտահանման շուկաների վերլուծություն
- Չորացրած մթերքի միջազգային շուկան
- Հայկական չորացրած մթերքի թիրախային շուկաները (չորացրած մթերքի առավել մեծ պահանջարկ վայելող տեսակները, մեծածախ և մանրածախ գները, վաճառքի ներուժի գնահատում)

In-depth market study and value chain analysis of dried fruits, berries, vegetables and herbs in Armenia
• Sector:Food production
• Period: October 20, 2015-April 15, 2016
European Neighborhood Partnership Agriculture and Rural Development (ENPARD) Project supports the Government of the Republic of Armenia in the development of efficient and sustainable agriculture, which will contribute to the improvement of the livelihoods of the rural population. The technical assistance component of ENPARD Project focuses on producer groups and value chain development.
Under ENPARD Project, support will be extended to dried food production sector in Armenia. “Dried food” commodity group includes dried fruits, berries, vegetables and herbs. ENPARD Project intervention strategy aims to support 2-4 producers of dried food, for the latter to enhance the quality of their production via compliance with food safety requirements and to mitigate climate-induced losses and instability and to improve the process of production planning. ENPARD Project supports dried food producers to expand the volume of product sales in local and international markets. Increase in fruit processing and dried food production volumes will be targeted at in the future with a view to expand exports.
To conduct market research for dried food and analyze the value chain, the Consultant interviewed and collected information from participants at all levels of the value chain, including:
• 39 dried food producers from 6 marzes of Armenia (Aragatsotn, Ararat, Armavir, Kotayk, Syunik, Tavush marzes), including major producers,
• Exporters.
The Consultant surveyed and interviewed the representatives of institutional entities and experts, including:
• National Statistical Service,
• Customs Service,
• State Service for Food Safety,
• State and regional administration bodies and agencies, including RA Ministry of Agriculture, Agriculture Departments of regional administrations, Marz Agricultural Support Centers,
• “Dried Food Producers Association” NGO,
• International Organizations implementing support projects, including the Center of Agribusiness and Rural Development Foundation, OXFAM, UNDP.
For the collection of secondary data, the following were used:
• Studies and analyses on dried food market conducted in different timeframes,
• Huge amount of data available on the Internet, including statistical data and analytical journalistic writing, interviews with dried food value chain participants etc.
Data collection from the abovementioned sources was conducted using various methods:
• Data from direct participants of the value chain was collected through face-to-face interviews. Data were collected on the source location.  In particular, in marzes the “snowball method” of data collection was extensively applied when the respondents themselves provided information about other sources,
• Data from institutional entities possessing statistical and expert information were obtained in response to written requests or via face-to-face interviews.
• The review and summing-up of all data on the Internet was conducted through a desk research.
Based on the data and findings of dried food market research and value chain analysis, an analytical report was prepared with the following contents:
• Dried Food Market
• Production (producers, production volumes, product range, geography of production)
• Export (exporters, export volumes, range of exported products, export countries)
• Import (importers, import volumes, range of imported products, countries of origin)
• Market Size
• Dried Food Value Chain Analysis
• Value Chain Mapping (main functions of the value chain, the participants, market balance, map)
• Description of the Value Chain (raw material supply, organization of production and sales)
• Main Issues in the Value Chain and the Ways to Address them
• Dried Food Export Markets ResearchRecommendations on Accessing the International Market for Dried Food
• International Market for Dried Food
• Target Markets for Armenian Dried Food (types of dried food most demanded, retail and wholesale prices, estimation of sales potential)