«Սերմերի և տնկանյութի շուկայի հզորացում» ենթաբաղադրիչի ազդեցության գնահատում
«Գյուղատնտեսական Բարեփոխումների Աջակցության» ԾԻԳ-ի կողմից իրականացվող «Գյուղական ձեռնարկությունների և փոքրածավալ առևտրային գյուղատնտեսական զարգացման» Ծրագիրը մեկնարկել է 2006թ.-ին: Այն իրականացվում է Համաշխարհային Բանկի վարկային ռեսուրսների միջոցով: Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է՝ ա) ապահովել շուկաների մատչելիությունը Հայաստանի ֆերմերների և գյուղական ձեռներեցների շրջանում, բ) ընդլայնել նրանց զբաղվածության հնարավորությունները՝ խթանելով գյուղական տարածքներում մասնավոր և հասարակական շուկայամետ ներդրումների ներգրավումը:
Ծրագիրն ունի 3 բաղադրիչներ, որոնք հանդիսանում են գյուղատնտեսական խթանման գործիքներ՝ հետևյալ ուղղություններով.
- Աջակցություն գյուղական ձեռնարկություններին և ագրովերամշակողներին՝ ֆինանսական ծառայությունների բարելավման և գյուղական գործարար կապերի խթանման միջոցով,
- Աջակցություն ուղղված ֆերմերային տնտեսությունների զարգացմանը՝ ապակենտրոնացված գյուղատնտեսական խորհրդատվական համակարգի հզորացման, կառավարման և բիզնես խորհրդատվության ապահովման, անասնապահական ծառայությունների բարելավման, սերմերի և տնկանյութերի արտադրության կարողությունների բարելավման միջոցով,
- Համայնքների տնտեսական զարգացում՝ գյուղական և համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավման միջոցով:
Ֆերմերային տնտեսությունների զարգացման ծրագրային բաղադրիչի մի առանձին մասն է կազմում «Սերմերի և տնկանյութերի շուկայի հզորացում» ենթաբաղադրիչը: Այն նպատակ է ունեցել խթանել Հայաստանում սերմերի/տնկանյութի արտադրությամբ զբաղվող ֆերմերների գործունեությունը, նպաստել նրանց արտադրողականության բարձրացմանն ու արտադրանքի որակի բարելավմանը: Դա պետք է սերմարտադրողներին օգներ ամրապնդելու իրենց արտադրանքի նկատմամբ սերմօգտագործողների վստահությունը, իսկ սերմօգտագործողներին պետք է թույլ տար օգտվել հավաստագրված բարձրորակ սերմերի ձեռքբերման առավել մեծ հնարավորություններից:
«Սերմերի և տնկանյութերի շուկայի հզորացում» ենթաբաղադիչի շրջանակներում իրականացված գործողություններից են սերմերի ժամանակակից կանոնակարգի մշակման, սերմարտադրության գծով մասնագետների համար ուսուցանումների կազմակերպման և «Սերմերի գործակալության» լաբորատոր կարողությունների բարելավման միջոցառումները:
Սերմարտադրողների և սերմօգտագործողների գործունեության վրա Ծրագրի ազդեցության գնահատման համար Խորհրդատուի կողմից իրականացվել են մի շարք քայլեր.
- Ինտերվենցիային վերաբերվող տեղեկատվության ուսումնասիրություն
- Ազդեցության ինդիկատորների սահմանում
- Ազդեցության ինդիկատորների չափանիշների սահմանում
- Ազդեցության ինդիկատորների կշիռներ:
Ծրագրի շրջանակներում սերմերի/տնկանյութի հավաստագրումն իրականացվել է 6 խումբ տեսակի մշակաբույսերի համար, որոնց մեջ մտնում են՝ հացահատիկային, բանջարաբոստանային, հատիկաընդեղենային և կերային մշակաբույսերը, կարտոֆիլը, պտուղը/խաղողը:
Ինտերվենցիայի ազդեցության գնահատում իրականացնելու համար Խորհրդատուն տարբեր եղանակներով տեղեկություններ է ստացել մի քանի աղբյուրներից.
- Ինտերվենցիայի նկարագրական փաստաթղթերի ուսումնասիրություն
- Տեղեկություններ «Սերմերի գործակալությունից»
- Հարցումներ շահառուների շրջանում:
Ծրագրի «Սերմերի և տնկանյութերի շուկայի հզորացում» ենթաբաղադրիչի ազդեցության գնահատման սույն հետազոտությունն ընդհանուր առմամբ պատկերացում է տվել, թե ինչ փոփոխություններ են արձանագրվել ենթաբաղադրիչի շահառուների գործունեության մեջ 2006-2008թթ.-ին: Այսպես՝
- Սերմերի/տնկանյութի շուկայի հզորացման ինտերվենցիաները զգալի կազմակերպվածություն են առաջացրել այդ բնագավառում: Հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ տասնյակ ֆերմերներ ներկայումս գտնվում են հավաստագրման գործընթացի մեջ:
- Վերջին 3-4 տարիներին հավաստագրված սերմարտադրողները ընդլայնել են իրենց գնորդների շրջանակները: Դա նշանակում է, որ ավելի ու ավելի շատ թվով ֆերմերներ են կարողացել օգտվել որակյալ սերմերից, ինչն իր դրական ազդեցությունն է թողել նրանց գործունեության ցուցանիշների վրա:
- Առավել որակյալ սերմերի օգտագործումը զգալի տարբերություններ է առաջ բերել հավաստագրված և չհավաստագրված սերմեր օգտագործող ֆերմերների գործունեության մեջ: Հավաստագրված սերմեր օգտագործողների մեծ մասի մոտ սերմերի օգտագործման քանակները և բերքատվության ցուցանիշները 2006-2008թթ.-ին աճել են:

Impact assessment of the sub-component “Strengthening the Seed and Sapling Market”
“Rural Enterprise and Small-Scale Commercial Agriculture Development” Project, implemented by “Agricultural Reform Support” PIU, launched in 2006. It is financed through the loan resources of the World Bank. The overall objective of the Project is: a) to ensure the accessibility of markets for farmers and rural entrepreneurs, b)  expand their employment opportunities by promoting private and public market-oriented investments in rural areas.
The Project has 3 components, that represent agricultural promotion tools in the following aspects:
1. Supporting rural enterprises and agri-processors through the improvement of financial services and promotion of rural business links,
2. Promoting the development of rural households (farms) via strengthening and management of the decentralized agricultural advisory system, provision of business consulting, improvement of livestock services and enhancement of the capacities in seeds and sapling production,
3. Economic development of communities via improved rural infrastructures.
“Strengthening seed and sapling market” is one of the sub-components of “Developing rural households/farms” Component. It aimed to promote the operations of farmers engaged in seed/sapling production in Armenia, and contribute to their productivity enhancement and production quality  improvement. This would have helped seed producers foster the trust of seed users in their products and would have enabled seed users to benefit from greater opportunities of acquiring high quality certified seeds.
Activities implemented under the sub-component “Strengthening seed and sapling market” include measures for the development of current seeds regulations, organization of trainings targeted at seed production specialists and improvement of the laboratory capacities of the “Seed Agency”.
To assess the impact of the Project on the operations of seed producers and seed users, the Consultant has undertaken the following activities:
• Studying the data concerning the intervention
• Defining the impact indicators
• Defining the criteria for impact indicators
• Impact indicators weights.
Under the Project, the certification of seeds/sapling was conducted for 6 types of crops, including cereals, vegetables, legumes, fodder crops, potatoes and fruits/grapes.
To conduct the impact assessment of the intervention, the Consultant, using various channels, obtained data from several sources:
• Study of the descriptive documents of the intervention
• Information obtained from the “Seed Agency”
• Survey among the beneficiaries.
This survey on the impact assessment of the Project sub-component “Strengthening seed and sapling market” gives an overall idea as to what changes have occurred in the operations of the sub-component beneficiaries during 2006-2008. Thus,
• Strengthening seeds/sapling market interventions have established substantial orderliness in the field. The survey findings reveal that about a dozen of farmers are currently in the process of certification.
• During the recent 3-4 years, certified seed producers have expanded the scope of their clients. This means that a greater number of farmers were able to use high quality seeds which has positively impacted the results of their activities.
• The use of better quality seeds led to significant differences in the operations of farmers using certified and non-certified seeds. The quantity of seeds used and the crop yield in case of the most of the certified seed users increased during 2006-2008.