Հայաստանի Սոցիալական Ներդրումների Հիմնադրամ-3 Ծրագրի շահառուների գնահատում
Սկսած 1996թ.-ից Հայաստանի Սոցիալական Ներդրումների Հիմնադրամը (ՀՍՆՀ) Հայաստանում իրականացնում է փոքրամասշտաբ հանրային ենթակառուցվածքների (դպրոցներ, մանկապարտեզներ, համայնքային կենտրոններ, և այլն) շինարարություն և վերականգնում: ՀՍՆՀ-ի ծրագրերը ֆինանսավորվում են միջազգային դոնոր և բարեգործական կազմակերպությունների միջոցներից, ինչպես նաև պետական և համայնքային բյուջեներից: 2014թ.-ին ավարտվեց նրա ծրագրերի 3-րդ փուլը (ՀՍՆՀ-3 Ծրագիր): ՀՍՆՀ-3 Ծրագրի շահառուների գնահատման նպատակն էր գնահատել Ծրագրի ազդեցությունը շահառուների վրա, ինչպես նաև թույլ տալ մարդկանց արտահայտել իրենց կարծիքները և գնահատականները ՀՍՆՀ ծրագրերի արդյունքների վերաբերյալ:
ՀՍՆՀ-3 Ծրագրի շահառուների գնահատման թիրախում եղել են ՀՍՆՀ-ի ծրագրերի մեջ իրենց ծավալով առավել մեծ կշիռ ունեցող երկու բաղադրիչներ՝ ենթակառուցվածքների վերականգնման և ուսուցման բաղադրիչները: Ծրագրի գնահատման համար 30.06.2014թ.-ի դրությամբ ավարտված 289 ծրագրերից ձևավորվել է ընտրանք՝ 31 ծրագրերի շահառուների ներգրավմամբ: Ընտրված ծրագրերը ներկայացնում են ՀՍՆՀ-ի կողմից իրականացված առավել շատ հանդիպող 8 տիպերը, որոնք իրականացվել են 9 մարզերի 28 համայնքներում:
ՀՍՆՀ-3 Ծրագրի շահառուների գնահատման հետազոտությունն անցկացվել է այն անձանց և կազմակերպությունների շրջանում, որոնք հանդիսանում են ՀՍՆՀ-ի ծրագրերի ազդեցության կրողներ: Որպես այդպիսին՝ առանձնացվել են 3 խմբեր. ա) ուղղակի շահառուներ (համայնքների բնակիչներ), որոնք այն համայնքների բնակչությունն են, որտեղ ՀՍՆՀ-ի կողմից իրականացվել են սոցիալական և տնտեսական ենթակառուցվածքների վերականգնման ծրագրեր; բ) hամայնքային պաշտոնյաներ, այդ թվում ՀՍՆՀ-ի շահառու համայնքների իշխանությունների, վերականգնված ենթակառուցվածքների տնօրինության, ՀՍՆՀ-ի ծրագրեր իրականացման կոմիտեների, կապալառուների ներկայացուցիչներ; գ) ՀՍՆՀ-3 Ծրագրի Ուսուցման բաղադրիչի մասնակիցներ, այդ թվում՝ համայնքապետեր, համայնքների և ենթակառուցվածքների ֆինանսական պատասխանատուներ, հաշվապահներ և գյուղական ավագանու անդամներ, որոնք մասնակցել են մունիցիպալ ֆինանսական կառավարման թեմայով դասընթացներին:
Գնահատման հետազոտության ընտրանքը բաղկացած է ուղղակի շահառուների (համայնքների բնակիչների) 600 ներկայացուցիչներից, ինչպես նաև համայնքային իշխանությունների 29, ԾԻԿ-երի 57, կապալառուների 20 և ենթակառուցվածքների ղեկավարության 27 ներկայացուցիչներից: Նշված անձանց շրջանում հետազոտությունն անցկացվել է հարցաշարի կիրառմամբ՝ դեմ-առ-դեմ հարցազրույցների միջոցով: Ուսուցման բաղադրիչի գնահատման համար հարցումներ են արվել դասընթացների 42 մասնակիցների, որոնք ինքնալրացվող անկետաների միջոցով հայտնել են իրենց կարծիքները:
Շահառուների գնահատման համար մշակվել է հարցաշար, որի հարցերը վերաբերվում են գնահատման թեմատիկ ոլորտներին, որոնք են. 1) իրազեկություն, 2) մասնակցություն, 3) համագործակցություն, 4) սոցիալական կապիտալի ստեղծում, 5) բավարարվածություն, 6) օգուտներ, 7) անուղղակի ազդեցություն:
Հետազոտության արդյունքներն ամփոփվել են գնահատման հաշվետվության մեջ, որը շահառուների գնահատման տվյալներից բացի ուղերձներ և առաջարկություններ է պարունակում ՀՍՆՀ-ի հետագա ծրագրերի վերաբերյալ:

- Sector:Public infrastructure
Armenian Social Investment Fund (ASIF) implements rehabilitation and restructuring of smaller scale public infrastructure (schools, kindergartens, community centers, and other) since 1996. ASIF attracts necessary funds from international donor and benevolence organizations, as well as from the communal and state budgets. ASIF completed its third large program (ASIF-3) in 2014. Assessment of ASIF-3 program beneficiaries aimed at measurement of mainly the impact of the program, though other aspects of implementation were addressed, too. Surveyed beneficiaries and stakeholders of the program were given an opportunity to express their opinions on the results of ASIF-3 implementation.
The major accent of assessment was made on two larger components of ASIF-3 program - infrastructure rehabilitation and provision of trainings. For the needs of assessment, a sample of 31 projects (selected from 289 projects completed as of June 30, 2014) was developed. Sampled projects belonged to the 8 most often met types of projects, implemented by ASIF in 28 communities of 9 regions.
The assessment was conducted among various groups of beneficiaries and stakeholders of the program, including the main 3 groups: a) direct beneficiaries (population of communities, where ASIF implemented its projects), b) community officials, including those of local municipalities’ administration, management of reconstructed infrastructure, representatives of local committees, contractor organizations, etc., c) participants of ASIF-3 program training component, including heads of local municipalities, financial officers of community administration and reconstructed infrastructure, accountants, members of community councils, and others, who participated in trainings on municipal financial management.
The sample of assessment consist of 600 direct beneficiaries (local population), 29 representatives of local municipalities, 57 representatives of projects implementation local committees, 20 representatives of contracted organizations, and 27 representatives of the management of reconstructed infrastructure. The assessment was conducted via survey of the mentioned beneficiaries and stakeholders of ASIF-3 program, and the survey was conducted via face-to-face interviews. Assessment of the training component was conducted via face-to-face interviews with 42 participants of trainings.
All the mentioned interviews have been conducted by application of a specially designed questionnaire that consisted of sections related to the respondents’ 1) awareness, 2) participation, 3) cooperation, 4) establishment of a social capital, 5) satisfaction, 6) benefits, and 7) indirect impact.
The results of the surveys and assessment were compiled in a large analytical report. Except of findings and conclusions on implementation of ASIF-3 program this report also contains a set of messages and recommendations for the next programs planned for implementation by ASIF.