Պատուհան 1-ի շրջանակում մեկնարկային փաթեթների իրականացում
Հայաստանի Հանրապետությունը (ՀՀ) Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամից (ԳԶՄՀ/IFAD), Միջազգային զարգացման ՕՊԵԿ հիմնադրամից (ՄԶՕՀ) և Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամից (ԳԷՀ/GEF) ստացել է ֆինանսավորում, որի մի մասը ԳԶՄՀ/IFAD-ը օգտագործում է «Պատուհան 1 - Դիվերսիֆիկացման և պարենային անվտանգության» Ծրագրի (Պ1 ծրագիր) ֆինանսավորման համար: Պ1 ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ Էկոնոմիկայի Նախարարության «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման» ծրագրերի իրականացման գրասենյակի (ԳՏՏԶ ԾԻԳ) կողմից: Ծրագրի Խորհրդատուն և տեխնիկական իրականացնողն է «ԱՄ Փարթնըրզ Քոնսալթինգ Քամփնի» ՍՊ ընկերությունը: Պ1 ծրագիրն իրականացվում է 16.06.2020.-16.02.2022. ժամանակահատվածում:
Պ1 ծրագիրն իրականացվում է «Ենթակառուցվածքների և գյուղական ֆինանսավորման աջակցության» Ծրագրի (ԵԳՖԱ ծրագիր) շրջանակներում։ ԵԳՖԱ Ծրագիրը մեկնարկել է 2016թ.-ին։ Այն ֆինանսավորվում է ԳԶՄՀ/IFAD-ի, ՄԶՕՀ-ի և ՀՀ Կառավարության կողմից։ Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է բարելավել ընտրված առավել աղքատ գյուղական տարածքների բնակչության սոցիալ-տնտեսական վիճակը՝ նրանց համար ստեղծելով աշխատանքի և եկամուտ ստանալու հնարավորություններ։
ԵԳՖԱ ծրագիրը բաղկացած է 5 բաղադրիչներից, որոնցից մեկը ծրագրի կառավարումն է, իսկ մյուս չորսը` ծրագրի ինտերվենցիաները: Դրանք են.
- գյուղական ֆինանսավորում,
- գյուղական տարածքների ջրամատակարարման ենթակառուցվածքներ,
- ֆերմերների իրազեկում և աջակցություն և
- Հայաստանում արտադրողականության աճին ուղղված հողերի կայուն կառավարում:
Հողերի կայուն կառավարման բաղադրիչը ֆինանսավորվում է ԳԷՀ/GEF-ի կողմից, որի միջոցով ԳԷՀ/GEF-ը մասնակցություն բերեց ԵԳՖԱ ծրագրին՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել Հայաստանի խոցելի տարածքներում բնակվող գյուղական համայնքների ընդհանուր դիմակայությունը`
- ինտեգրելով հողի և ջրի պահպանման միջոցառումները՝ նպատակային մշակաբույսերի և բանջարեղենի զարգացման նպատակով,
- վերականգնելով ծրագրի համայնքներում կլիմայական փոփոխությունների և դեգրադացման նկատմամբ ագրոհամակարգերի և համայնքային նշանակության հողերի կայունությունը։
Գյուղատնտեսության կայունության բարելավման և արտադրության զարգացման նպատակով մշակվել են ֆինանսավորման երկու տարբեր ուղղություններ (պատուհաններ), որոնք ուղղված են դիվերսիֆիկացմանը, պարենային անվտանգությանը և գյուղատնտեսական համակարգերի զարգացմանը: Այս համատեքստում` նախատեսվում է փոքր դրամաշնորհների (մեկնարկային փաթեթներ) և համակցված ֆինանսական պրոդուկտների տրամադրում թիրախային բնակավայրերի խոցելի խմբերին (կանանց գլխավորությամբ, երիտասարդների գլխավորությամբ և աղքատ տնային տնտեսություններ), ինչպես նաև փոքր ձեռնարկատերերին, որոնք խոցելի տարածքներում հողերի պահպանման սկզբունքի հիման վրա իրականացնում են կայուն գյուղատնտեսությանն ուղղված գործունեություն:
Այսպիսով, թիրախային բնակավայրերի խոցելի խմբերի ֆինանսավորման համար սահմանված են 2 պատուհաններ.
- Պատուհան 1 - Դիվերսիֆիկացման և պարենային անվտանգության ծրագիր (մեկնարկային փաթեթներ), և
- Պատուհան 2 - Կայուն գյուղատնտեսական ծրագիր (համակցված ֆինանսական պրոդուկտներ):
Պ1 ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է թիրախային բնակավայրերի առնվազն 320 տնային տնտեսությունների (ՏՏ) տրամադրել մինչև 3,000 ԱՄՆ դոլարի չափով ապրանքային դրամաշնորհներ` հետևյալ երեք տեսակի գործունեություն ծավալելու կամ զարգացնելու համար.
- Պտուղ-բանջարեղենի աճեցում: Դրամաշնորհային այս փաթեթի ներքո կֆինանսավորվեն կայուն գյուղատնտեսության վարման պահանջներին համապատասխանող պտղատու այգիների հիմնման, բանջարանոցային մշակաբույսերի (լոլիկ, վարունգ, պղպեղ, սմբուկ) մշակության համար անհրաժեշտ փոքր գործիքների, տնկիների, փոքր չափի թունելային ջերմոցների ձեռքբերումը, ոռոգման արդյունավետ համակարգերի (օրինակ՝ կաթիլային կամ ծորակային ոռոգման) տեղադրումը, օրգանական պարարտանյութերի գնումը, վայրի հավաքի պտուղների և խոտաբույսերի հավաքման, արտադրանքի թողարկման և փաթեթավորման փոքր սարքավորումների ձեռքբերումը:
- Չրագործություն: Դրամաշնորհային այս փաթեթի ներքո կֆինանսավորվեն փոքր էլեկտրական չորանոցների (150 կգ տարողությամբ) ձեռքբերումը:
- Մեղվապահություն: Դրամաշնորհային այս փաթեթի ներքո կֆինանսավորվեն մեղվափեթակների և մեղվաընտանիքների, մեղրաքամի և փաթեթավորման սարքավորումների ձեռքբերումը:
Պ1 ծրագրի թիրախային տարածքներն են Հայաստանի 3 մարզերի 16 բնակավայրեր, այդ թվում`
- Արարատի մարզի Շահումյան, Նոր Ուղի, Փոքր Վեդի և Սուրենավան բնակավայրերը,
- Վայոց Ձորի մարզի Արփի և Զառիթափ բնակավայրերը,
- Սյունիքի մարզի Սպանդարյան, Դարբաս, Հարժիս, Մեղրի, Ագարակ, Կարճևան, Լեհվազ, Ալվանք, Շվանիձոր և Նռնաձոր բնակավայրերը:
Պ1 ծրագրի շահառուներն են թիրախային բնակավայրերի հետևյալ 3 տեսակի խոցելի խմբերը ներկայացնող տնային տնտեսությունները (ՏՏ).

Consultancy services for the Implementation of startup packages for Window 1
The Republic of Armenia (RA) has received funding from the International Fund for Agricultural Development (IFAD), the OPEC Fund for International Development (OFID) and the Global Environment Facility (GEF), some of which are used by IFAD to implement  “Window 1 - Diversification and Food Security Programme” (Window 1 Project). Window 1 Project is implemented by the “Rural Areas Economic Development Programmes Implementation Unit” (RAED PIU) of the RA Ministry of Economy. The Project Consultant and technical implementer is AM Partners Consulting Company (Consultant). Window 1 is implemented from 16.06.2020.-16.02.2022 period.
Window 1 Project is implemented within the framework of the Infrastructure and Rural Finance Support Programme (IRFSP). IRFSP was launched in 2016. It is financed by the IFAD, OFID and the RA Government. The overall objective of the IRFSP is to improve the population's economic and social status in selected weak rural areas, creating employment and income opportunities for them.
The IRFSP consists of 5 components, one of which is the project management and the other four are project interventions. Those are:
1. Rural Finance,
2. Rural Areas Water Infrastructure,
3. Farmer Awareness and Support,
4. Sustainable Land Management for Increased Productivity.
The Sustainable Land Management Component is financed by the GEF, which stepped into the IRFSP to enhance the overall resilience of rural communities living in risk-prone areas of Armenia by:
• integrating soil and water conservation measures in the development of the targeted high-value agroforestry and vegetable crops, and
• restoring the resilience to land degradation and climate-risks of the agro-ecosystems and the rural population in the project communal lands.
To improve the resilience of the baseline agriculture production interventions two diverse financing options (windows) aiming at the diversification and food security and the development of farming systems were developed. In this context it is foreseen to provide small grants (start-up packages) and Combined Financial Products to vulnerable groups (women headed households, young farmers, and poor households) and to smallholder farmers willing to undertake sustainable farming based on land conservation principles in the selected areas.
Therefore, the sub-component will have two windows:
• Window 1 - Diversification and Food Security Programme (DFSP-start up packages); and
• Window 2 - Sustainable Farming Programme (SFP -combined financing products).
Under the Window 1 Project, it is planned to provide a grant-financed package of maximum USD 3,000 to at least 320 households in the target settlements to diversify their small-scale farm production and nutrition in the following 3 types of activities:
1. Sustainable vegetable and orchard production: this grant package will finance sustainable vegetable and orchard production  (tomato, cucumber, pepper, eggplant, garlic, berries, and mushrooms) including: a) small-sized low tunnels necessary for vegetable production; establishment or maintenance of orchards (small tools, seedlings); b) installation of small-scale efficient irrigation systems (e.g., drip irrigation); c) purchase/production of organic fertilizers; small equipment for wild products value chain (e.g., production and packaging of wild herbs and berries).
2. Fruit drying: this grant package will finance small electric fruit driers (capacity of 150 kg).
3. Beekeeping: this grant package will finance the provision of bees and beehives, honey extraction small-scale machines and packaging materials.
The target area of Window 1 Project covers 16 settlements in 3 regions of Armenia, including:
• Shahumyan, Nor Ughi, Pokr Vedi and Surenavan settlements in Ararat region;
• Arpi and Zaritap settlements in Vayots Dzor region;
• Spandaryan, Darbas, Harzhis, Meghri, Agarak, Karchevan, Lehvaz, Alvank, Shvanidzor and Nrnadzor settlements.
Beneficiaries of the Window 1 Project are the households representing the following 3 vulnerable groups from the target settlements: